COVID-19


Co dělat, když mám příznaky COVID-19 a co bude následovat

Příznaky onemocnění COVID-19 :

- teplota ≥ 37,3°C

- suchý kašel

- dušnost

- únava, malátnost

- bolest hlavy

- průjem, zvracení

- ztráta chuti a čichu

Máte-li jakýkoliv z výše uvedených příznaků:

1. ZŮSTAŇTE DOMA

Vyhněte se dalším kontaktům. Nechoďte do práce, na nákup, nevzdalujte se z domova. Nechoďte do čekáren lékařů bez předchozí telefonické domluvy!

2. KONTAKTUJTE SVÉHO PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

Telefonicky či emailem tak, jak jste zvyklí u Vašeho lékaře komunikovat. Buďte trpěliví, v této době praktičtí lékaři vyřizují velké množství telefonátů a nemusíte se tak dovolat ihned na první pokus. Nemůžete-li se opakovaně dovolat, ověřte správnost volaného telefonního čísla a zda voláte v ordinačních hodinách. Pokud praktického lékaře nemáte nebo je Váš praktický lékař několik dnů nedostupný, kontaktuje Vaši zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o pomoc.

3. ODBĚR NA COVID-19

Budete-li lékařem indikováni k provedení stěru z nosohltanu, rezervujte si nejbližší možný termín odběru. Seznam odběrových míst je dostupný na webu MZČR  https://koronavirus.mzcr.cz/seznam odberovych-center/. Na odběrové místo se dostavte vlastním vozem či pěšky. Nejezděte MHD a nevystavujte riziku nákazy ostatní osoby. S sebou nezapomeňte osobní doklady a ochranu nosu a úst. Dodržujte nadále pravidla domácí karantény a vyčkejte příchodu SMS s výsledkem.

4. COVID-19 POZITIVNÍ / NEGATIVNÍ

Jakmile budete informováni o výsledku testu, kontaktujte svého praktického lékaře a domluvte se na dalším postupu. Je-li Váš výsledek pozitivní, je Vám nařízena izolace v trvání minimálně 10 dnů od dne, kdy byl proveden odběr. Pro její ukončení je zároveň nutné, abyste byli alespoň 3 dny bez klinických příznaků onemocnění. Je-li Váš výsledek negativní, je nutné postupovat individuálně a dle domluvy s praktickým lékařem.


Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP Sokolská 31, 120 00 Praha 2

 e-mail: svl@cls.cz         https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/